Твоє літо українською!

Настав час, коли все буяє, наливається соком. Надходить довгоочікуване літо. Як зустрінемо його? Звісно ж, новою порцією української лексики, а ще – невеличким календариком про видатних українців і українок, народжених у червні!

Яким буває літо? Спеко́тним, гаря́чим, жарки́м. Сти́гнуть (можна також достига́ють) полуни́ці, черешні, вишні, шовковиця. Буйно квітнуть троя́нди та піво́нії. Росте горо́дина. Сонце припіка́є.

Літо може бути також дощови́м. Грім із бли́скавкою (блискави́цею) вже не так лякають, а зли́ва може стати приємним подарунком для тих, хто цілісінький день тяжко працював у спе́ку.

Літо буває посу́шливим. Така суха земля – бува, аж ку́рява здійма́ється, коли йдеш. Спра́га мучить – здається, океан би випив! Чекаєш на той дощ, а він усе не йде та не йде. «Дощ іде не тоді, як просять, а тоді, як косять», – кажуть старі мудрі люди.

Літо, напевно, обожнює більшість українців. Серед тих, хто його недолюблює, найбільше тих, кому докучає комашня́. Ви вже, напевно, знаєте, що кусають не комарі, а комари́ці?

І кує не зозуля, а зо́зуль.

До речі, про зозулю. Наприкінці квітня – на початку травня квітнуть зозу́лині череви́чки. Це рослина Cypripedium calceolus L., дослівно «черевичок Кіпріди». А Кіпріда – це також Афродіта, Венера, богиня кохання та краси. По-нашому, по-українському – Лада.

Упродовж усього літа квітнутиме зозулине́ць. Наукова (латинська його назва) – Orchis, що означає «яєчко, сім’яник». І це не просто так, адже зозулинцевий відвар у давнину використовували як афродизіак – речовину, яка сприяла статевому потягу.

У червні косарі вже беруться косити. На місці буйнотра́в’я лишаються поко́си. Трава, що виростає на місці скошеної, має назву ота́ва. Саме такою отавою стали ми, українці: окупанти нищать нас, а ми відроджуємося.

І переходимо на українську, щоб знову стати тими, ким насправді є.

Що можна робити влітку?

Можна засмага́ти (загоряти) й потім на світлинах демонструвати свою засма́гу. Хлю́патись у річці. Намина́ти морозиво та жлу́ктити прохолодні напої. Читати «Тореадорів з Васюківки» Всеволода Нестайка, «Митькозавра з Юрківки, або Химеру лісового озера» Ярослава Стельмаха, «Детективів з Артеку» Андрія Бачинського, «Бухтика з тихого затону» Володимира Рутківського чи «Звук павутинки» Віктора Близнеця. Атмосферу літа гарантовано!

Чекати на звільнення нашого рідного українського Криму та підтримувати Збройні сили України – грошима, харчами, ліками, словом і ділом.

А ще – вивчати українську, адже Курс переходу на українську та Граматичний курс стартують уже 5 червня! Участь у них не коштує ні копійки, потрібен лише якісний інтернет-зв’язок.

Які видатні українці народилися в червні?

2 червня народилася Галина Хоткевич – писанкарка, письменниця, популяризаторка українського мистецтва у Франції.

3 червня з’явився на світ письменник-монах Іван Вишенський, а також президент колишньої Західноукраїнської Народної Республіки Євген Петрушевич.

4 червня – день народження Василя Литвина, першого голови Спілки кобзарів.

5 червня народився Михайло Яловий (Юліан Шпол) – письменник, учасник літературної організації «Гарт» та ВАПЛІТЕ, жертва сталінських репресій.

7 червня – художник-графік Анатолій Базилевич, автор чудових ілюстрацій до «Енеїди» Івана Котляревського.

8 червня з’явилася на світ Наталія Кобринська, письменниця та феміністка.

11 червня народився Олександр Архипенко, український та американський скульптор, один із засновників кубізму в скульптурі.

14 червня – час святкувати на честь Євгена Коновальця, полковника армії УНР та голови Проводу Українських Націоналістів.

15 червня народився режисер і актор Іван Миколайчук, який зіграв Тараса Шевченка у фільмі «Сон», Івана в «Тінях забутих предків», Любомира в «Захарі Беркуті», Миколу в «Камінному хресті», а також став співрежисером фільму «Білий птах з чорною ознакою».

18 червня подарувала нам Олександра Пучківського – лікаря-отоларинголога, розробника української медичної термінології, якого, на жаль, знищив сталінський режим.

19 червня – день народження Миколи Козія, диктора українського дубляжу; його голосом записано чимало аудіокниг на підтримку незрячих; саме він озвучував Томос надання автокефального церковного устрою ПЦУ.

21 червня народилися учений-винахідник Юрій Кондратюк (Сергій Шаргей), художник-футурист Давид Бурлюк, рок-музикант і композитор Тарас Чубай  (завдяки його пісні «Вона» народився мем про русифіковані міста).

24 червня святкуємо народження терапевта, фтизіатра й пульмонолога Теофіла Яновського.

25 червня прийшов у земний світ Іван Крип’якевич – історик, автор багатьох досліджень про українське козацтво.

28 червня народилися письменник Архип Тесленко та полковник Армії УНР Петро Болбочан

30 червня – уродини Романа Шухевича (Тараса Чупринки), головнокомандувача УПА.

Тож якщо ви шукаєте привід, щоб зібратися разом та поговорити про українську культуру, історію України, – більшість днів червня для цього цілком надаються!

А ще пропонуємо вам послухати чудову пісню про літо у виконанні Тараса Чубая. Цікаво, про що ця пісня, на вашу думку?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Зареєструватись безкоштовно

Учасниками проєкту можуть бути громадяни України та громадяни інших держав, окрім громадян тих держав, які проголосували «проти» резолюцій Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй «Principles of the Charter of the United Nations underlying a comprehensive, just and lasting peace in Ukraine» від 23 Лютого 2023 року або 68/262. Territorial integrity of Ukraine від 27 березня 2014 року(Росія, Білорусь, КНДР, Еритрея, Малі, Нікарагуа, Сирія, Болівія, Куба, Зімбабве, Судан, Вірменія, Венесуела)

Курс переходу на українську мову

Для тих, хто прагне:

  • почати говорити українською;
  • перейти на українську в щоденному спілкуванні;
  • отримати психологічну підтримку та мотивацію в процесі переходу на українську.

Учасники отримають:

  • щоденні завдання та навчальні матеріали;
  • поради психолога під час переходу;
  • розмовні клуби – очні та онлайн;
  • Friendly-чати підтримки;
  • сертифікат.

Граматичний курс української мови

Для тих, хто прагне:

  • опанувати базові теми для використання української мови в повсякденному житті;
  • вдосконалити свою мову та поповнити словниковий запас;
  • позбутися росіянізмів.

Учасники отримають:

  • тести, щоденні завдання, аудіо-, відеозаписи до уроків;
  • підбірки корисних джерел для поглиблення знань про граматику та лексику української мови;
  • онлайн-ігри з вивчення української;
  • навчальні класи онлайн;
  • сертифікат.

Вітаємо!

Наступний крок: приєднатися до нашої Telegram або Viber-групи!

Вас зареєстровано на курс “Єдині”: 28 днів підтримки у переході на українську мову. 

Просимо не поширювати це посилання серед осіб, не зареєстрованих на курс.

Учасниками проєкту можуть бути громадяни України та громадяни інших держав, окрім громадян тих держав, які проголосували «проти» резолюцій Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй «Principles of the Charter of the United Nations underlying a comprehensive, just and lasting peace in Ukraine» від 23 Лютого 2023 року або  68/262. Territorial integrity of Ukraine від 27 березня 2014 року (Росія, Білорусь, КНДР, Еритрея, Малі, Нікарагуа, Сирія, Болівія, Куба, Зімбабве, Судан, Вірменія, Венесуела)

Вітаємо!

Наступний крок: приєднатися до нашого Telegram каналу!

Просимо не поширювати це посилання серед осіб, не зареєстрованих на курс.

Учасниками проєкту можуть бути громадяни України та громадяни інших держав, окрім громадян тих держав, які проголосували «проти» резолюцій Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй «Principles of the Charter of the United Nations underlying a comprehensive, just and lasting peace in Ukraine» від 23 Лютого 2023 року або 68/262. Territorial integrity of Ukraine від 27 березня 2014 року(Росія, Білорусь, КНДР, Еритрея, Малі, Нікарагуа, Сирія, Болівія, Куба, Зімбабве, Судан, Вірменія, Венесуела)