14 червня виповнилося 88 років від дня народження неймовірного українського мовознавця, доктора філологічних наук, академіка НАН України Григорія Півторака. Він є автором понад 250 праць з історії та діалектології східнослов’янських мов, укладачем та співукладачем фундаментальних словників, зокрема семитомного «Етимологічного словника української мови». Головний науковий співробітник відділу слов’янських мов Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України.
Один із перших українських мовознавців, котрий довів, що не існувало жодної «спільносхіднослов’янської колиски» для української, білоруської та російської мов. У книжці «Українці: звідки ми і наша мова» (Київ, 2014) навів низку рис, якими українська мова відрізнялася від решти слов’янських мов ще в X–XII ст. (і це лише ті ознаки, які простежуються в найдавніших писемних текстах!)
«Урешті-решт Україна позбавляється колонізаційного ярма, пробуджується наша національна свідомість, зростає зацікавлення нашим минулим, без якого важко уявити майбутнє». Ці слова вченого в його вступі до книжки «Історична правда проти імперської облуди» (Київ, 2018) мають стати нашим дороговказом і мотивувати нас розвивати українське, любити українське, поширювати українське.
Григорій Півторак – великий оптиміст. Він вважає, що Україна має свою молоду інтелектуальну еліту, в якої добре працює стратегічне мислення та яка здатна подолати зневіру, занепадницькі настрої в українському суспільстві. Вчений переконаний: «Попереду в нас тривалий і важкий процес самовдосконалення, осмислення свого минулого, усвідомлення своїх прорахунків і помилок, розбудови в Україні справді вільної, розвиненої демократичної держави, спроможної захистити нашу Незалежність». Він наголошує, що нас підтримує цивілізований, прогресивний світ, «але цей складний шлях ми мусимо пройти самі».
Докладніше про Григорія Півторака – у статтях Тетяни Лукінової:
Академік Григорій Петрович Півторак
Академік Григорій Півторак: до 80-річчя від дня народження
А якщо ви хочете почитати праці видатного мовознавця онлайн, ви можете знайти їх тут:
Коли ж виникла українська мова?
Питання мови в протистояннях релігійних конфесій в Україні. У кн.: Мовне законодавство і мовна політика. Україна, Європа, світ
Походження українців, росіян, білорусів та їхніх мов
Українсько-польські етномовні взаємини давнього періоду
Українці: звідки ми і наша мова