А ви здібні на геройський вчинок? Чи здатні? А що вас більше дратує – коли люди курять чи коли вони палять? Як ви відрізняєте зіпсоване від зіпсутого? Ця стаття вияснює значення деяких слів, що їх часто вживають у неправильному контексті.
Змерзнути – замерзнути
Змерзнути означає переохолодитися, потерпати від холоду. «Як же я сьогодні змерзла!»
Замерзнути – перейти з рідкого/сипкого стану у твердий, застигнути від холоду, морозу. «Такий дубар, аж шмарклі замерзли».
Як відрізнити? Хто змерз, тому важко рухатися через відчуття холоду. Хто замерз, той не ворухнеться взагалі.
Питання – запитання
Питання – проблема, яка потребує вирішення чи дослідження. «Маємо одне відкрите питання», «Порушувати питання безпеки – це завжди на часі».
Запитання – словесно оформлений запит на отримання інформації. «Запитання треба ставити правильно, тоді й відповіді на них будуть вичерпними», «Розмова відбувалася у форматі “запитання-відповідь”».
Як відрізнити? Питання передбачають їх вирішення. Запитання вимагають відповіді на них.
Лайка – матюки – обсценна лексика
Лайка – образливе слово чи вислів, що їх ми озвучуємо, коли відчуваємо гнів. «Брутальна лайка», «соковита народна лайка», «накинутися з лайкою на когось». «Щоб ти ногами вкрився!» – це лайка.
Матюки (мат, «лая матірна») – лайка, що ображає матір. «Матері твоїй ковінька!», «послати к такій матері» – також матюки.
Обсценна лексика – непристойні слова та вислови, пов’язані зі статевими органами, словами на позначення сексуальних актів, насильства. Їх можуть уживати як із метою образити когось, так і для того, щоб висловити різні емоції, в тім числі й позитивні.
Як відрізнити? Слово, яке пишуть на паркані – не мат, а обсценна лексика. Воно може бути лайкою, якщо ви посилаєте російський воєнний корабель. А може не бути лайкою, якщо використане з метою когось похвалити. Якщо в лайці (навіть не непристойній) згадують матір, то це матірна лайка, мат або матюки. Якщо ви когось сварите й бажаєте, щоб його шляк трафив – це лайка.
Робота – праця
Робота – рутинні дії, що забирають час. Синонімами можуть бути процедура, процес, завдання. «Це приємна робота, проте втомлива, якщо її робити щодня» (Астрід Ліндгрен «Пеппі Довгапанчоха»). Праця – творчий процес (акт творення) або його результат (доробок). «А завзяття, праця щира, свого ще докаже» (Павло Чубинський). «Читати наукові праці – то велика насолода».
Слово робота використовують як термін у фізиці – це величина, що визначає енергетичні витрати на переміщення фізичного тіла або його деформацію (одиниця вимірювання – джоуль). Слово праця пов’язане з поняттям зусилля – «сізіфова праця». Можна запитати: «Це ти зробив?» – а можна: «Це твоя робота?»
Як відрізнити? Ми можемо сказати «стати до роботи» або «стати до праці», «домашня робота» й «домашня праця». Проте «класною працею» класну роботу не назвеш, бо то буде надто пафосно. НА роботі, але У праці. Працездатний, але не роботоздатний.
До речі…
Здатний – здібний
Здатний – спроможний на щось, готовий принагідно щось зробити. «Чи здатна ти на геройський вчинок?»
Здібний – обдарований, талановитий. «Оксана здібна дівчина, її обов’язково треба взяти до нашого підрозділу», «Про тебе кажуть, що ти здібний до математики».
Як відрізнити? Здатний може не мати талантів і суперсил, але, якщо схоче (або потрібно), скаже або зробить дещо важливе. Здібна скрипалька може, втім, не бути здатною виступити перед аудиторією, яка раніше слухала лише блатний шансон.
Курити – палити
Курити – створювати дим. Недарма курна хата – то така хата, яка не мала димаря, тому дим скупчувався у приміщенні, виходив через двері або вікна. Цигарки, IQOS, вейп курять. І виходять задля того на перекур.
Палити – створювати вогонь. Палити можна дрова або вугілля. Цигарки, втім, теж. Адже після них лишаються недопалки.
Як відрізнити? Можемо заборонити й куріння, й паління у громадських місцях (маючи на увазі цигарки та інші тютюнові вироби чи спеціальні пристрої). Адже утворюється й вогонь, і дим при курінні/палінні. Проте курець і палій – це різні поняття. Якщо людина просто смалить сигарету, то це курець, а якщо від такого процесу зчинилася пожежа в хаті, то маємо справу з палієм.
Зіпсований – зіпсутий
Зіпсований – той, що став непридатним для вживання, використання. «Викинь зіпсовані ліки», «Зіпсований механізм можна полагодити».
Зіпсутий – той, що змінився на гірше; з недобрими нахилами, розбещений. «Це зіпсута людина», «В тебе зіпсутий характер».
Як відрізнити? Зіпсованим буває щось неживе, неістота – продукти, обладнання; зіпсованим може бути дерево або вироби з нього. «Зіпсутий» – кажуть про людину, схильну до непристойної поведінки, непорядних учинків.
Служити – слугувати
Служити – працювати на певній посаді. «Мої рідні служать у ЗСУ». Використовують також у військовій вітальній формулі: «Служимо українському народові».
Слугувати – бути корисним кому-, чому-небудь, виконувати призначення. «За подушку мені слугував наплічник»; «Радий вам слугувати».
Як відрізнити? У більшості випадків уживаємо «слугувати» (для перевезення, для розваги), але до посади, служби найкраще пасує «служити». Ми не використовуємо «служити» для предметів; до «слугувати замість чогось» за потреби добираємо синонім «правити за щось».