Знайди відмінності: українські слова, значення яких часто плутають

А ви здібні на геройський вчинок? Чи здатні? А що вас більше дратує – коли люди курять чи коли вони палять? Як ви відрізняєте зіпсоване від зіпсутого? Ця стаття вияснює значення деяких слів, що їх часто вживають у неправильному контексті.

Змерзнути – замерзнути

Змерзнути означає переохолодитися, потерпати від холоду. «Як же я сьогодні змерзла!»

Замерзнути – перейти з рідкого/сипкого стану у твердий, застигнути від холоду, морозу. «Такий дубар, аж шмарклі замерзли».

Як відрізнити? Хто змерз, тому важко рухатися через відчуття холоду. Хто замерз, той не ворухнеться взагалі.

Питання – запитання

Питання – проблема, яка потребує вирішення чи дослідження. «Маємо одне відкрите питання», «Порушувати питання безпеки – це завжди на часі».

Запитання – словесно оформлений запит на отримання інформації. «Запитання треба ставити правильно, тоді й відповіді на них будуть вичерпними», «Розмова відбувалася у форматі запитання-відповідь».

Як відрізнити? Питання передбачають їх вирішення. Запитання вимагають відповіді на них.

Лайка – матюки – обсценна лексика

Лайка – образливе слово чи вислів, що їх ми озвучуємо, коли відчуваємо гнів. «Брутальна лайка», «соковита народна лайка», «накинутися з лайкою на когось». «Щоб ти ногами вкрився!» – це лайка.

Матюки (мат, «лая матірна») – лайка, що ображає матір. «Матері твоїй ковінька!», «послати к такій матері» – також матюки.

Обсценна лексика – непристойні слова та вислови, пов’язані зі статевими органами, словами на позначення сексуальних актів, насильства. Їх можуть уживати як із метою образити когось, так і для того, щоб висловити різні емоції, в тім числі й позитивні.

Як відрізнити? Слово, яке пишуть на паркані – не мат, а обсценна лексика. Воно може бути лайкою, якщо ви посилаєте російський воєнний корабель. А може не бути лайкою, якщо використане з метою когось похвалити. Якщо в лайці (навіть не непристойній) згадують матір, то це матірна лайка, мат або матюки. Якщо ви когось сварите й бажаєте, щоб його шляк трафив – це лайка.

Робота – праця

Робота – рутинні дії, що забирають час. Синонімами можуть бути процедура, процес, завдання. «Це приємна робота, проте втомлива, якщо її робити щодня» (Астрід Ліндгрен «Пеппі Довгапанчоха»). Праця – творчий процес (акт творення) або його  результат (доробок). «А завзяття, праця щира, свого ще докаже» (Павло Чубинський). «Читати наукові праці – то велика насолода».

Слово робота використовують як термін у фізиці – це величина, що визначає енергетичні витрати на переміщення фізичного тіла або його деформацію (одиниця вимірювання – джоуль). Слово праця пов’язане з поняттям зусилля – «сізіфова праця». Можна запитати: «Це ти зробив?» – а можна: «Це твоя робота?»

Як відрізнити? Ми можемо сказати «стати до роботи» або «стати до праці», «домашня робота» й «домашня праця». Проте «класною працею» класну роботу не назвеш, бо то буде надто пафосно. НА роботі, але У праці. Працездатний, але не роботоздатний.

До речі…

Здатний – здібний

Здатний – спроможний на щось, готовий принагідно щось зробити. «Чи здатна ти на геройський вчинок?»

Здібний – обдарований, талановитий. «Оксана здібна дівчина, її обов’язково треба взяти до нашого підрозділу», «Про тебе кажуть, що ти здібний до математики».

Як відрізнити? Здатний може не мати талантів і суперсил, але, якщо схоче (або потрібно), скаже або зробить дещо важливе. Здібна скрипалька може, втім, не бути здатною виступити перед аудиторією, яка раніше слухала лише блатний шансон.

Курити – палити

Курити – створювати дим. Недарма курна хата – то така хата, яка не мала димаря, тому дим скупчувався у приміщенні, виходив через двері або вікна. Цигарки, IQOS, вейп курять. І виходять задля того на перекур.

Палити – створювати вогонь. Палити можна дрова або вугілля. Цигарки, втім, теж. Адже після них лишаються недопалки.

Як відрізнити? Можемо заборонити й куріння, й паління у громадських місцях (маючи на увазі цигарки та інші тютюнові вироби чи спеціальні пристрої). Адже утворюється й вогонь, і дим при курінні/палінні. Проте курець і палій – це різні поняття. Якщо людина просто смалить сигарету, то це курець, а якщо від такого процесу зчинилася пожежа в хаті, то маємо справу з палієм.

Зіпсований – зіпсутий

Зіпсований – той, що став непридатним для вживання, використання. «Викинь зіпсовані ліки», «Зіпсований механізм можна полагодити».

Зіпсутий – той, що змінився на гірше; з недобрими нахилами, розбещений. «Це зіпсута людина», «В тебе зіпсутий характер».

Як відрізнити? Зіпсованим буває щось неживе, неістота – продукти, обладнання; зіпсованим може бути дерево або вироби з нього. «Зіпсутий» – кажуть про людину, схильну до непристойної поведінки, непорядних учинків.

Служити – слугувати

Служити – працювати на певній посаді. «Мої рідні служать у ЗСУ». Використовують також у військовій вітальній формулі: «Служимо українському народові».

Слугувати – бути корисним кому-, чому-небудь, виконувати призначення. «За подушку мені слугував наплічник»; «Радий вам слугувати».

Як відрізнити? У більшості випадків уживаємо «слугувати» (для перевезення, для розваги), але до посади, служби найкраще пасує «служити». Ми не використовуємо «служити» для предметів; до «слугувати замість чогось» за потреби добираємо синонім «правити за щось».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Зареєструватись безкоштовно

Учасниками проєкту можуть бути громадяни України та громадяни інших держав, окрім громадян тих держав, які проголосували «проти» резолюцій Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй «Principles of the Charter of the United Nations underlying a comprehensive, just and lasting peace in Ukraine» від 23 Лютого 2023 року або 68/262. Territorial integrity of Ukraine від 27 березня 2014 року(Росія, Білорусь, КНДР, Еритрея, Малі, Нікарагуа, Сирія, Болівія, Куба, Зімбабве, Судан, Вірменія, Венесуела)

Курс переходу на українську мову

Для тих, хто прагне:

 • почати говорити українською;
 • перейти на українську в щоденному спілкуванні;
 • отримати психологічну підтримку та мотивацію в процесі переходу на українську.

Учасники отримають:

 • щоденні завдання та навчальні матеріали;
 • поради психолога під час переходу;
 • розмовні клуби – очні та онлайн;
 • Friendly-чати підтримки;
 • сертифікат.

Граматичний курс української мови

Для тих, хто прагне:

 • опанувати базові теми для використання української мови в повсякденному житті;
 • вдосконалити свою мову та поповнити словниковий запас;
 • позбутися росіянізмів.

Учасники отримають:

 • тести, щоденні завдання, аудіо-, відеозаписи до уроків;
 • підбірки корисних джерел для поглиблення знань про граматику та лексику української мови;
 • онлайн-ігри з вивчення української;
 • навчальні класи онлайн;
 • сертифікат.

Вітаємо!

Наступний крок: приєднатися до нашої Telegram або Viber-групи!

Вас зареєстровано на курс “Єдині”: 28 днів підтримки у переході на українську мову. 

 

Учасниками проєкту можуть бути громадяни України та громадяни інших держав, окрім громадян тих держав, які проголосували «проти» резолюцій Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй «Principles of the Charter of the United Nations underlying a comprehensive, just and lasting peace in Ukraine» від 23 Лютого 2023 року або  68/262. Territorial integrity of Ukraine від 27 березня 2014 року (Росія, Білорусь, КНДР, Еритрея, Малі, Нікарагуа, Сирія, Болівія, Куба, Зімбабве, Судан, Вірменія, Венесуела)

Вітаємо!

Наступний крок: приєднатися до нашого Telegram або Google Classroom!

Учасниками проєкту можуть бути громадяни України та громадяни інших держав, окрім громадян тих держав, які проголосували «проти» резолюцій Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй «Principles of the Charter of the United Nations underlying a comprehensive, just and lasting peace in Ukraine» від 23 Лютого 2023 року або 68/262. Territorial integrity of Ukraine від 27 березня 2014 року(Росія, Білорусь, КНДР, Еритрея, Малі, Нікарагуа, Сирія, Болівія, Куба, Зімбабве, Судан, Вірменія, Венесуела)