Коли починалася Перебудова, піднімалися національні рухи. Було дуже дивно спостерігати за російськомовними однокласниками, які ставали жорсткими націоналістами, але продовжували спілкуватись російською.
Я не знаю серед україномовних відвертих жлобів, гопників, які полізуть до тебе з незрозумілими ідеями. У побуті, якщо людина розмовляє українською, це значить, що ризик стикнутися зі жлобством абсолютно мінімізований.
Для мене кумиром і справжнім прикладом для наслідування, копіювання була моя мама Антоніна Феофанівна Паламарчук. Вона була людина відверта, чесна, чиста. Через то їй було важко.
Ми відстояли тоді на Майдані, і нам треба було йти далі. Це як принцип фотографії: ти проявив і маєш закріпити все. Українізація України є моментом закріплення уроку.
Все мусить бути українізованим, без розмов. Байдуже чи це культура, чи це культ. Чи то церква, чи то театр. Все, що має вплив не тактильний, не матеріальний, а через свідомість, це все має українізуватись.
Мені говорили прогнози, через скільки років російська повністю витіснить мову. Але є генетичний код. Українську знищували, нав’язуючи, що це соромно, що це ганьба, ти ж не селюк балакати цією мовою. І уявіть, наскільки вона у нас глибоко живе, що ми попри все хочемо нею розмовляти.
Якщо ти хочеш людину спокійну, виважену, інтелігентну, помірковану, без зайвих дивних думок і знизити, мінімалізувати, знищити взагалі відсоток людей агресивних навколо себе, обирай україномовного.
Є люди, які не хочуть паплюжити мову, вони стикнулися з якимись коментарями з боку українськомовних і думають: «Ці підколки ваші. Я не можу». Це, до речі, зауваження всім українськомовним: якщо людина навіть у якийсь дуже смішний спосіб переходить на українську, ви з підколками трошечки почекайте, бо людина старається, намагається.
Український матюк, в чому його цікавість? Він знаходиться на якомусь пересіку. Це і не така м’яка американська, англійська, і це не брутальна, коли хочеться піти помитися, це не російська лайка. Тобто український матюк на такому якомусь дуже прикольнім роздоріжжі. Але ще раз кажу, якщо є можливість позбутися цих слів, краще їх позбуватися.
За моїм спостереженням, не пасує українській лайці суржик. А коли йде літературна гарна мова, трошечки пересипана матюком – всі це роблять, тільки не брешіть, наші шановні глядачі, що ви цим не займаєтесь – воно звучить вишукано, щось в цьому є.
Дякуємо амбасадорові жовтня Michael Kukuyuk за щиру підтримку дорослих, які вперше вчать українську, та за відверту душевну розмову!
Цей вебінар створено Рухом Єдині за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. Зміст вебінару не обов’язково відображає погляди ІСАР Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.