Невідомо, чи був Богдан-Ігор Антонич хрущем, але котом точно був

Що нам відомо про Богдана-Ігоря Антонича? Він автор двох чудових поезій про Різдво та новонародженого Ісуса, які пізніше через однаковий ритм Василь Жданків склеїв в одну пісню «Народився Бог на санях». Народившись у сім’ї священника, Антонич, однак, називав себе «закоханим в життя поганином». За 27 років, які прожив, устиг написати не лише п’ять поетичних збірок, а й кілька прозових творів, а також літературно-критичні статті, одна з яких має назву «Як розуміти поезію». Був заборонений радянською владою як «поет-містик». Школярі найбільше цитують його вірш «Антонич був хрущем і жив колись на вишні».

На честь 114-річчя від дня народження митця даруємо ще дрібку цікавих фактів про нього!

  • Родове прізвище письменника – Кіт (Кот). Антонич – це похідне від імені його діда Антона Кота. Родовий маєток дідуся мав назву «Котячий замок». Ім’я Ігор хлопець додав собі сам – на честь князя, шанувальником якого був.
  • Любити поезію навчила маленького Богдана його пестунка (няня), яка захоплювалася творчістю Шевченка та читала своєму вихованцеві вірші вголос. Дітвакові це так подобалося, що й сам, бувало, говорив «вершами». 
  • І мати Богдана-Ігоря Антонича, і його наречена звались однаково – Ольгами. 
  • 1920 р. Богдан вступив до гімназії в Сяноку. Хоч місто й тоді належало, й нині належить Польщі, однак це була єдина на той час гімназія на Лемківщині, де викладали українську («руську», як її тоді називали) мову. А ще – давньогрецьку, латину, німецьку. І, звичайно, польську. Цікаво, що хлопець ніколи не викликався сам відповідати на уроках, а підносив руку лише коли на запитання вчителя ніхто не давав правильних відповідей. А у вільний час відвідував гурток танцю та вчився грати на скрипці.
  • У Львівському університеті (1928–1933) Антонич студіює славістику на філософському факультеті. Зауважимо, що в університеті  на той час не було жодної кафедри з українською мовою викладання та жодного професора-українця. Та й сам заклад тоді називався на честь Яна Казимира. Проте при університеті діяв Гурток студентів-україністів, що його Богдан охоче відвідував та читав там свої твори. Посестра-гуртківиця Катря Матейко описує Антонича так: «Був середнього росту, синьоокий, темноволосий і короткозорий. Ходив в окулярах. Був лагідний, спокійний, мовчазний, не любив гуртів, держався вбільшості одиноко, самітньо й на самостійно бути собою». 
  • Що можна сказати про Антонича-студента? Його друзі говорили про нього таке: «Вчився дуже інтенсивно, в карти не грав, на забави не ходив, в каварнях часу не мантачив. Увесь час працював».
  • Як творив Богдан-Ігор Антонич? «Нормально писав що другий день. Звичайно рано. Записував поодинокі фрази, потім щойно будував цілість. Брав до рук паличку й ходив по кімнаті, скандуючи якусь мелодію. Потім із поодиноких фраз записував вірша – або тільки частину – й далі ходив по кімнаті. Любив при цьому ритмічно вдаряти паличкою. Та часто бувало таке, що вранці відразу записував цілого вірша – і саме ці речі здебільшого не потребували вже поправок», – розповідає його наречена Ольга Олійник. Сам же Антонич у статті «Як розуміти поезію» ділиться: «Мушу признатись, що значна частина моїх, і то бодай найкращих поезій повстала напів у сні».
  • Дбайте про своє здоров’я вчасно! Богдан-Ігор Антонич захворів на апендицит, але до хірурга звертатися зволікав. Новоутворення було завбільшки з голубине яйце. Після операції пацієнт був заслабий, його тіло погано зберігало тепло, а ще гірше опиралось інфекціям. Унаслідок такого «комбо»  – запалення легень укупі з запаленням рани – Богдан пішов з життя 6 липня 1937 р.
  • Завдяки нареченій Ользі було впорядковано, зредаговано і видано посмертні збірки поета – «Зелена Євангелія» та «Ротації». Однак дівчина не побажала внести до жодної зі збірок вірш «Весільна», що мав присвяту «для Олечки». 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Зареєструватись безкоштовно

Учасниками проєкту можуть бути громадяни України та громадяни інших держав, окрім громадян тих держав, які проголосували «проти» резолюцій Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй «Principles of the Charter of the United Nations underlying a comprehensive, just and lasting peace in Ukraine» від 23 Лютого 2023 року або 68/262. Territorial integrity of Ukraine від 27 березня 2014 року(Росія, Білорусь, КНДР, Еритрея, Малі, Нікарагуа, Сирія, Болівія, Куба, Зімбабве, Судан, Вірменія, Венесуела)

Курс переходу на українську мову

Для тих, хто прагне:

  • почати говорити українською;
  • перейти на українську в щоденному спілкуванні;
  • отримати психологічну підтримку та мотивацію в процесі переходу на українську.

Учасники отримають:

  • щоденні завдання та навчальні матеріали;
  • поради психолога під час переходу;
  • розмовні клуби – очні та онлайн;
  • Friendly-чати підтримки;
  • сертифікат.

Граматичний курс української мови

Для тих, хто прагне:

  • опанувати базові теми для використання української мови в повсякденному житті;
  • вдосконалити свою мову та поповнити словниковий запас;
  • позбутися росіянізмів.

Учасники отримають:

  • тести, щоденні завдання, аудіо-, відеозаписи до уроків;
  • підбірки корисних джерел для поглиблення знань про граматику та лексику української мови;
  • онлайн-ігри з вивчення української;
  • навчальні класи онлайн;
  • сертифікат.

Вітаємо!

Наступний крок: приєднатися до нашої Telegram або Viber-групи!

Вас зареєстровано на курс “Єдині”: 28 днів підтримки у переході на українську мову. 

Просимо не поширювати це посилання серед осіб, не зареєстрованих на курс.

Учасниками проєкту можуть бути громадяни України та громадяни інших держав, окрім громадян тих держав, які проголосували «проти» резолюцій Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй «Principles of the Charter of the United Nations underlying a comprehensive, just and lasting peace in Ukraine» від 23 Лютого 2023 року або  68/262. Territorial integrity of Ukraine від 27 березня 2014 року (Росія, Білорусь, КНДР, Еритрея, Малі, Нікарагуа, Сирія, Болівія, Куба, Зімбабве, Судан, Вірменія, Венесуела)

Вітаємо!

Наступний крок: приєднатися до нашого Telegram каналу!

Просимо не поширювати це посилання серед осіб, не зареєстрованих на курс.

Учасниками проєкту можуть бути громадяни України та громадяни інших держав, окрім громадян тих держав, які проголосували «проти» резолюцій Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй «Principles of the Charter of the United Nations underlying a comprehensive, just and lasting peace in Ukraine» від 23 Лютого 2023 року або 68/262. Territorial integrity of Ukraine від 27 березня 2014 року(Росія, Білорусь, КНДР, Еритрея, Малі, Нікарагуа, Сирія, Болівія, Куба, Зімбабве, Судан, Вірменія, Венесуела)